Jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Zgon kogoś bliskiego to zawsze nadzwyczaj skomplikowane doświadczenie. Wszystko staje się jeszcze trudniejsze wtedy, kiedy do zgonu dochodzi poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest wtenczas, że ciało pozostanie sprowadzone do Polski. Nie ma w następstwie tego nic osobliwego w tym, że pojawiają się zapytania dotyczące tego, jakim sposobem wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jaki środek transportu może być użyty do transportu zwłok?

Obowiązujące chwilowo przepisy pozwalają na przewożenie zwłok przeróżnymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu stosuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
samochód.
Wydatek przewozu zwłok jest w gigantycznej mierze uzależniony od wybranego środka transportu. Zdarza się jednak, że tańsza alternatywa nie wstępuje w grę. Jeżeli w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, problem nie jest nadmiernie wielki. Bliska odległość sprawia, iż nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Wolno postawić na klasyczny wóz pogrzebowy, co zezwala znacznie obniżyć koszty.

Co jest niezbędne do otrzymania zgody na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Żeby sprowadzenie zwłok z zagranicy było możliwe, należy dopełnić kilku formalności. Zgodę musi przede wszystkim wydać starosta. Musi to być urzędnik, jaki jest właściwy z uwagi na miejsce, w którym zwłoki mają być pogrzebane. Do wydania zgody przez starostę dochodzi po porozumieniu z inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest także poświadczenie wystawione poprzez polskiego konsula. Można je zdobyć dopiero wtedy, kiedy konsulowi zostanie zademonstrowane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Należy pamiętać, że zarówno pozwolenia, jak również poświadczenia są wydawane wówczas, kiedy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Zalicza się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O poświadczenia są w stanie ubiegać się także krewni boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a także powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się również wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na terenie Polski.
Jeżeli zgon zaszedł w związku z niektórymi schorzeniami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub ewentualnie wścieklizną – dokumenty mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim przypadku sprowadzenie zwłok przed upływem tych dwóch lat nie będzie dopuszczalne.

Z jakiego powodu należałoby skorzystać z usług fachowej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Bez względu od tego, czy w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, poprawnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonej firmy zaświadczające usługi w tym aspekcie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszelkich formalności, klarownie wskaże, jakie dokumenty należy zdobyć, aby sprowadzenie zwłok było możliwe. Jeśli zastosowany pozostanie transport samochody jednostka gospodarcza zadba o to, by wykorzystany został samochód spełniający wszystkie wymogi. Dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepomocnych kłopotów. To pierwszorzędny sposób na to, by nie potęgować stresu, jaki i tak pojawia się z związku ze śmiercią bliskiej osoby.